Yunanistan’da Gezilecek Yerler

Yunanistandaki Gezilecek Yerler

Acropolis
Yunanistan turuna başlamadan önce Akdeniz ikliminde gezeceğinizi ve güneşin en faydalı sarısını yüzünüzde hissedeceğiniz bilmenizde yarar olacaktır. İlk durağınızsa Atina olmalıdır ki bu bölge Balkan ve Avrupa şehirlerinin karışımı olarak rağmenıza çıkacaktır. Türkiye kültürü ile çok benzer bir yaşantıya haiz olan Atina’da Türk nüfusu fazla olduğu için gittiğinizde Türkçe konuşmalara sıkça rastlayabilirsiniz. Acropolis ismi ise şehirdeki tepelere verilen bir isimdir ve Atina Acropolisini şehrin çoğu noktasından görmeniz mümkün olacaktır. Gezinizi bu tepeleri takip ederek tamamlayabilir ve metro aktarmalarını da kullanabilirsiniz. Tabi Acropolis’e geldiğiniz vakit tiyatronun dünyaya geldiğu yer alan Dionysos Tiyatrosu’nu da kesinlikle görülmesi gereken bölgeler listenize eklemelisiniz.

Parthenon Tapınağı
Acrapolisler içinde bulunan Parthenon Tapınağı zamanı süreç açısından önemli bir yere haiz olmaktadır. Tanrıça olan Athena için yapılmış olan bu mabet Yunan sanatını merak eden misafirlere eşsiz bir güzellik sunmaktadır. Listeniz içerisinde yer alması ihtiyaç duyulan bu bölgede dönem mimarisine uygun birçok sanat içerikli fotoğraf da yakalayabileceksiniz.

Plaka
Hazırladığınız yol haritasına göre şehrin içinden geçen metro hattını kullanacaksanız Sintagma durağında inmenizi tavsiye ederiz. Şehir merkezi olan Sintagma’da inerek dilediğiniz çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Sintagma meydanında bulunan renkli meydan ise Plaka olarak adlandırılmaktadır ve bu çevrede birçok Yunan tavernasında keyifli saatler geçirebilirsiniz. Yunan meyhane kültürünü güzel şekilde yansıtan tavernalarda birçok Yunan mezesinin keyfina da bakmış olacaksınız. Ek olarak Türk rakısına oldukca benzeyen ve yumuşak içimli olan Uzo’nun keyfina da bakmalısınız! Uzo’nun yanında gelecek mezelerle Yunan yemek kültürüne dair düşünce edinirken samimi Yunan halkı sizleri oldukca güzel şekilde ağırlayacaktır.

Monastiraki Meydanı
Acropolis’i kaybetmeden ilerlediğinizde sizler için rehberinizde olmasını istediğimiz bir öteki nokta olan Monastiraki Meydanı’na ulaşmış olacaksınız. Geniş bir meydan olan bölgede Yunan pazarı içinde bulunan meyvelerin keyfina mutlaka bakmalısınız. Arkadaşlarınız içinse ufak hediyeler alabileceğiniz dükkânlarda yine bu meydanda bulunmaktadır.

Parlamento Binası
hemen her yurtdışı ziyaretinde ne olursa olsun bulunan noktalardan olan Parlamento Binası’nın bir ötekini de Yunanistan’da görmeniz yararlı olacaktır. Görkemli ve ihtişamlı bir görüntüye haiz olan bina çevresinde asker değişiklik törenine şahit olmanızı da önermekteyiz.

Zeus Tapınağı
Mitolojinin dünyaya geldiğu topraklarda mitolojik kahramanlara yönelik biroldukça yapı bulunmaktadır ve bunlardan biride Zeus Tapınağıdır. Sintagma durağından ilerleyerek ulaşabileceğiniz bu yapı şehrin en ünlü tarihi yapısı olma özelliği taşımaktadır. Tapınağın yanı sıra Hadrian Heykeli de bulunmaktadır. Zeus Tapınağı’nı ziyarete geldiğinizde çevresinde bulunan öteki biroldukça tapınağı da ziyaret etme fırsatı yakalamış olacaksınız.
2004 yılı Olimpiyat Oyunları’nın yapıldığı bölge olan Panathenaiko Olimpik Stadyumu da görmeniz gereken öteki yapılardandır. Görkemli mimarisi ve ışıklandırmasıyla muazzam bir atmosfer oluşturan Stadyum haricinde daha biroldukça küçük küçük yapı ve mitolojik öneme sahip bölgelere rastlayabileceksiniz. Tüm saydığımız bölgeleri gezdiğinizde Yunanistan gezinize ait biroldukça hatıra ile dönmüş olacaksınız ve denizin benzeri olmayan maviliğini asla unutmayacaksınız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir