Lisbon’da Gezilecek Yerler

Lisbon'da Gezilecek Yerler

Avrupa turu kapsamında mutlaka gitmeniz ihtiyaç duyulan noktalardan biri Lizbon’dur. Bugün dünyanın bir çok noktasından Lizbon turu düzenlenmiş olduğu gibi ülkemizden de tur programları kapsamında buraya geziler düzenlenmekte. Lizbon tarihi dokusu ile nadir görülebilecek olan şehirlerden. Tıpkı İstanbul benzer biçimde yedi tepe üzerine kurulmuş olan şehir iki yakanın köprü ile birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Avrupa gezisi kapsamında nereye gitmeliyim acaba diye düşündüğünüzde ne olursa olsun burayı tavsiye edebilirim. Bir diğer önemi ise dünyanın en zengin şehirlerinden birisi olması. Bu yüzden de seyahat severlerin her süre ilgisi olmuştur. Lizbon bilindiği üzere Portekiz’in başkenti ve bu makalemizde bu şehre geldiğiniz de nereleri gezebileceğinize dair bir paylaşım yapmak istedik. Lizbon gezisi sırasında konaklama yapabileceğiniz mekan sayısı çok fazla bölge oluşturulmuş olan bu mekanlardan her birisi de tavsiye edilebilir.

Lizbon Gezilecek yerler
Lizbon Avrupa’nın batısında içeriyor. Atlas okyanusunun kıyısında olması renkli atmosferi de beraberinde getirmiş. Şehrin içinden zamanı tramvaylar geçiyor. Şehirde gezerken taş kaldırımlı sokaklar sizi mimarisiyle de büyülüyor.
Peki, bu şehre gittiğiniz de nereleri gezebilirsiniz?

Belem Kulesi
Belem kalesi Portekizli kâşif olan Vasco De Gama anısına yapılmış. Mimarisinde gotik izleri taşıyan kule fazlaca gosterişlidir. Belem bölgesinin sembolü olarak da malum bu kuleyi her yıl binlerce gezgin ziyaret ediyor. Kule UNESCO dünya mirası listesine alınmış. Kulenin yapılış amacına bakmış olduğumız da Tagus Nehri’nin ağzının korunması ve burada yakalanan savaş suçlularının da burada tutulmasını fakatçlıyordu günümüzde her ne kadar ziyaret fakatçlı kullanılıyor olsa da eski dönemlerden kalan topları burada görebilmek mümkün.

Sao Jorge Kalesi
Kalenin özelliği tüm Lizbon’u panoramik olarak ayaklarınızın altına sermesi. Burası Lizbon’un en yüksek tepesi olarak biliniyor. Şehirde en çok turist ağırlayan bölge neresi derseniz burayı örnek olarak gösterebilirim. Yapılış tarihi M.Ö.6 YY. İberler ve Keltler tarafınca yapılarak kullanılmış. Tarihi dokusu görülmeye kıymet ancak Lizbon’u tam olarak tepeden seyretmek istiyorsanız burası ideal bir kale.

Jeronimos Manastırı
Jeronimos manastırı şehrin önemli simgelerinden bir tanesi. Belem bölgesinde yer aldığı içinde ziyaretçi bakımından bir hayli zengin. Manastırın mimarisine bakınca Belem Kulesiyle aynı şekilde gotik bir mimari tercih edilmiş olduğunu görüyoruz. Burası Manuelin mimarisinin en tipik örneklerinden birisi olarak gösteriliyor. Şu an manastır UNESCO dünya mirası sıralamasında yer ediniyor.

Alfama Bölgesi
Alfama bölgesi Lizbon tarihinin en eski mahallelerinden birisi olarak biliniyor ve geçmişi yaklaşık olarak 12. YY kadar gider.1755 depreminde şehrin öteki yerlerinin yıkılmasına karşın Alfama bölgesi çok fazla zarar görmemiş bu yüzden de dayanıklı mimarisiyle günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş. Büyüleyici ve etkileyici bir mimariye haiz şirin evler burada dikkatinizi çekebilecek özellikte.

Santa Justa Asansörü
Asansör 1900’lü yıllarda inşa edilmiş o süre ki teknlojiyi düşünürseniz bugün bir fazlaca başarılı olduğunu anlarsınız. Yapılmasının amacı ise Baixa ve Bairro Alto adındaki iki bölgenin birbirine bağlanmasını sağlamak. Lizbon için bir değerlendirme yapacak olursak yokuşu bol olan bir şehir dolayısıyla ulaşımın daha basit hale getirilmesi için bu asansör tasarlanmış. Şu an asansör gezinsel gezilerde şehrin manzarasının görülmesi için kullanılıyor.

Pedro IV (Rossio) Meydanı
Burası şehrin ana meydanı. Geçmiş zamanlardan bu yana mitingler ve gösteriler burada düzenleniyor. Hatta boğa güreşleri de bu meydanda yapılıyor. Kısacası burası için şu söylenebilir Lizbon’da ortak buluşma noktası ve turistler tarafından burası ilgi görüyor. Meydan Brezilya imparatoru Pedro’nun adını taşıyor. Bundan dolayı de Pedro’nun bronz heykelini burada görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir