Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs'ın Güzeli Magosa

Otel, ulaşım ve eğlence derken tatiliniz süresince Gazi Mağusa bölgesinin zamanı ve organik güzelliklerini de ziyaret etmek isterseniz yazımız rota mevzusunda ilham kaynağı olacaktır. Doğal olarak şunu da not olarak söylemekte yarar var önceleri Magosa adında olan bu şehir Barış Harekatı’ndan sonra Gazi Mağusa adını almıştır. Fakat halkın deyişiyle adı hala Magosa olarak anılmaktadır. Bizde yazımızda bölgesel halk söyleminden kopmayarak kültür ve sanat şehrine Magosa diyerek devam edeceğiz.

1-St.Nicholas Katedrali
Kralların taç giyme törenlerine en sahipliği meydana getiren kuzey Kıbrıs’ın en gotik yapısı sonraları Osmanlıların eline geçince cami haline getirilmiş ve ibadete açılmıştır. Bugün hala yakarma alanı olarak kullanılan katedralin adı Lala Mustafa Paşa Camii olarak anılmaya devam etmiş. Yüksek kubbeli dev görüntüsüyle çok ilgi çekici ve gezilmesi ihtiyaç duyulan yerlerin başında geliyor.

2-Salamis Antik Kenti
Kurucusunun Bronz Çağında yaşamış olan Tefkros olduğuna inanılan antik kentin kazıları 19754 yıllarında da devam etmiş ve o zamanda farklı bulgularla karşılaşılmıştır. Kalıntıların tamamı Roma dönemine ilişik olmakla birlikte arkeolojiye meraklıları oldukca ilgi çekici manzaralarıyla beklemektedir.

3-Namık Kemal Zindan Müzesi
‘’Vatan yahut Silistre’’ oyununu yazdığı için Gazi Mağusa bölgesinde bu zindanda tutulan Namık Kemal’in 38 ay boyunca kaldığı bölge ve eserleri hakkında data veren müze burada yer almaktadır.

4-Othello Kalesi
12. Yüzyılda limanı tamamen korumak için çaba sarfetmek için kurulan kale, koruduğu kara kapısı ve deniz kapısıyla şehrin ana girişlerinden biridir. Bu kadar önemli bir görevi üstlendiği içinde her yıl turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

5-Venedik Kalesi
Namık Kemal’in zindan ve müze olarak sergilenen yapısından az önce bahsetmiştik. Bu yapının derhal yakınında bulunan Saray, Kraliyet Sarayı olarak kurulmuştur ve yapımındaki imza gene Lüzinyanlılara aittir.

6-St.Barnabas Manastırı
Yahudi ailenin çocuğu olan Barnabas, Kıbrıs’ta Hristiyanlığı yaymak için çalışmış ve bu durumdan dolayı öldürülerek bir bataklığa atılmış hatta saklanmıştır. Bunu bilen Barnabas’ın vefakar öğrencileri cesedi bulup yer altı mağarasına gömmüştür. Sonra bu bölge 477 yılında özerklik kazanmış ve manastır haline getirilmiştir. Günümüze kadar gelen yapı misafirlerin ilgi odağıdır ve görmeniz ihtiyaç duyulan mimari bir yapıya sahiptir.

7-Maraş Bölgesi
1974 yıllarında önemli bir tatil beldesi olan Maraş, Kıbrıs Harekatı vakitında TSK tarafından ele geçirilmiş durumda ve eski ününü kaybetmiş. Fakat şimdiki halini görmek ve tarihini yerlisinden dinlemek isterseniz ziyaret notlarınız arasına eklemelisiniz.

8-Canbulat Müzesi
1570 senesinde Mağusayı kuşatan Osmanlı ordusunda yer alan Kilis Sancak Beyi Canbulat Bey, fetih esnasında şehit düşmüş olduğunde asıl adı Arsenal Tabyası olan konumda öldüğü düşünülmüş ve bugün Canbulat Müzesi olarak arkeolojik eserleri sergilenmektedir. Müze altında da Canbulat Bey’in türbesi bulunmaktadır. 1968 yılında tekrar inşa ve düzenleme çalışmalarıyla bugün etnografik kalıntıları da müze içinde sergilenmektedir. Tarih açısından dolu olun müzeyi tur kapsamında gezmenizi tavsiye ediyor her yolculuğunuzu mutlulukla geçirmenizi diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir