Kıbrıs Girne’deki Gezilecek Yerler

Kıbrıs Girne'deki Gezilecek Yerler

Kıbrıs Adası içinde yer edinen ve ünü sınırları aşmış olan Girne’de keyifli bir dinlence geçirmek istiyorsanız size Girne otellerinin misafirlerini kucaklayıp konforlu odalarının kapılarını ardına kadar açacağını belirtmek isteriz. Otellere özel koylarda denizin mavi tonlarına kendinizi kaptıracak ve otel için şov, eğlence gecelerinde doyasıya eğleneceksiniz. E doğal olarak her süre otelde kalmak istemeyecek ve organik, tarihi güzelliklerin kapısını da aralamak isteyeceksiniz. Girne’nin tarihi güzellikleri hakkında sizleri aydınlatmak istediğimiz yazımızda rotanızın çok geniş bir kısmınü oluşturacak kadar bilgi edineceksiniz. Dilerseniz başlıklara beraber göz atalım..

1-Bellapais Manastırı/ Beylerbeyi Köyü
Anlamı ‘Barış Manastırı’ olan gotik mimariye sahip bu yapının 1158 yıllarında inşasına başlandığı düşünülmekte. Savaş süreından kalma kurşun izlerini konser salonunda barındıran manastır, adeta yaralı ruhuyla güzelliklerini sergilemeye devam ediyor. şimal sahili manzarasını tam olarak görüp hafızanıza kaydetmek isterseniz Bellapais Manastırı görkemli duruşuyla sizleri bekliyor olacak.

2-St.Hilarion Kalesi
Beş Parmak dağı üzerine konumlanan birbirinden görkemli 3 kaleden önde gelen St.Hilarion, aralarında en zarif olanını temsil ediyor. Girne görsellerinde görmüş olduğunüz karelerin sahibi olan noktadan kendi fotoğraf arşivinizi oluşturabilirsiniz. Üç kalenin de Lüzinyalılar süreında yapılmış bulunduğunu belirtmeden de geçmeyelim ki bu bölgede Lüzinyan zamanından kalmak daha biroldukça çok önemli yapıya rastlayacaksınız.

3-Batık vapur Müzesi
Girne açıklarında balıkçılar tarafından bulunan tecim gemisinin sergilendiği müze Girne Kalesi’nin içinde bulunmaktadır. Çıkarıldıktan sonra restore edilerek misafirlerin görmesi için sergilenen gemi, Pensilvanya Üniversitesi tarafınca ortaya çıkarılmıştır.

4-Bufavento Kalesi
az önce bahsettiğimiz Lüzinyanlılar tarafından yapılan 3 kaleden bir öteki olan Bufavento Kalesi, Girne dağının eteklerine konumlanmıştır. Kaleye ulaşımınız oldukca zor olacak fakat gökyüzünde bulutlar varken dokunacak kadar yakın olmanızın hazzını yaşamınız süresince unutmayacaksınız.

5-Karaoğlanoğlu Müzesi Ve Şehitliği
Kıbrıs Barış Harekatı esnasında Yüzbaşı Fehmi Ercan ve Binbaşı İbrahim Karaoğlanoğlu çıkartmanın başladığı günlerde bu evin kapısında bir roket atar ile vurulmuş ve sonrasında burası müze ve şehitlik olarak kullanılmaya başlanmış. Müzede harekat süreını özetleyen sunumlar ve o zamandan kalan eşyalar bulunmakta.

6-Çıkartma Plajı
Barış Harekatı’nın izlerini taşıyan bir diğer mekanda Çıkartma Plajıdır. Askerlerin ilk bu noktadan çıkması sebebiyle bu adı almıştır ve yazın Girne’nin en gözde plajlarından biri haline gelmekte. Bu plaj güneşin iç ısıtan atmosferinde güneşlenmek için harika bir alternatif olacaktır.

7-Hz. Ömer Türbe Ve Meclisi
Girne merkeze 4-5 km uzaklıkta olan bu türbenin, Kıbrıs’ta İslam’ı yaygınlaştırmak düşüncesiyle inşa edilmiş olduğu düşünülür. Beyaz görüntüsüyle sahilde bulunan türbe önemli dini merkezlerden biridir.

8-İkon Müzesi(Arkhangelos Kilisesi)
Eskiden kilise olarak kullanılan bugünse müze haline getirilen tarihi yapı, yüksek kulesinden dolayı tüm Girne manzarasına hakim olmaktadır. Girne çevresinde bulunan ikonlar burada misafirlere sergilenmektedir. Dışarıdan bakılmış olduğunda görülen beyaz mimarisi ayrı bir zarafet katarken ulaşımı da oldukca kolaydır.Kıbrıs Girne’deki Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir