İskandivya’da Gezilecek Yerler

İskandivya'da Gezilecek Yerler

Halkı ise çok geniş bir teknolojiye sahip olmasına karşın mütevazi bir hayat sürmeyi tercih etmiştir. Örneğin yazın mütevazi bir dekorasyonla düzenlenmiş ahşap evlerde kalmayı tercih ederler. Gezgin olarak gideceğinizde fiyatlar size epey pahalı gelecektir fakat ülkede uygulanan her insanın hakkı politikası kapsamında çoğu yiyecek ve içecek ucuz fiyatlara satılmaktadır.

Ülke adını eğitim sistemiyle de sıkça duyurmakta olduğundan Dünya’nın her noktasından öğrencinin ilgisini çekmektedir. Üniversitelerden yatılı lise eğitim kurumlarına kadar bir çok ihtiyaca yanıt veren İskandinavya’da öğrencilik hayatı fazlaca renkli geçmektedir. Ayrıca el değmemiş doğası ve gelişmiş siyasi sistemi de adından bahsettirecek detaylar içinde. Gezilip görülecek yerleri ise şu şekilde sıralanabilir;

1-Tampere

Biroldukça sanatsal etkinlik ve kış sporlarına olanak tanıyan bu şehir aslında metropol olması gerekirken şirin bir mahalleyi anımsatmadır. Bu anımsatmaya rağmen içinde barındırdığı naturel tarihi Müzesi ve müze kompleksi olan Vapriikki görülmeye değer tarihi güzellikler arasında yerini almaktadır. Tampere’de kesinlikle portakal ve greyfurt ile yapılan tatlıyı denemenizi tavsiye ediyor, yanında kendilerine has bir lezzet olan soslu yoğurdu da ek olarak denemenizi öneriyoruz.

2-Helsinki

Finlandiya’nın kalbi olan Helsinki bu coğrafyaya gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin önderlik yapar. Osmanlı Devleti’nde padişahların eşinin çoğunun Helsinki kökenli olduğunu da varsayarsak, buralarda Osmanlı’nın izlerini görmek de mümkün. Burada gezmeniz gerekenler içinde bir çok şey sayılabilir sadece Rock Kilisesi, Lutheran Katedrali ve Uspenski Katedrali gezmeniz ihtiyaç duyulan yerler listenizin en tepesinde bulunmalıdır. Bunların mimarisine kendinizi kaptırmışken ayrıca karşınıza Finlandiya Ulusal Müzesi çıkacaktır. Burası da Finlandiya’nın zaman içinde gelişimini takip eden bir yapı olma özelliği taşımaktadır.

3-Uspenski Katedrali

Helsinki’nin görülmesi gereken yerler listesinde yer alan katedrallerden en gosterişli olanı Uspenski Katedrali’dir. Başkent Helsinki’nin Pazar meydanında bulunan katedral Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks Kilisesi sayılmaktadır. Pazar meydanına çok yakın olan kilise şehirde tarihi ve heybetine karşılık şehirde kenarda kalmış bir tavır sergilemektedir. Fakat her halinden Rus yapımı olduğu anlaşılan bu yapıyı gittiğinizde kesinlikle görmeli ve resmini çekmelisiniz.

4-Esplanadi Parkı

Helsinki’nin naturel güzelliğini bilmeyen yoktur! Helsinki’de haliyle çoğu bölgede park ve bahçeye denk gelmeniz de mümkün. Yeşilliğe ve peyzaja oldukça örutubet veren bir ülke olduğu her halinden belli olan Esplanadi Parkı’nda soluklanabilir, çevredeki yöre kafelerde leziz tatlıların hazzına bakabilirsiniz. Bu parklarda spor da yapabileceğinizi de eklemeden geçmeyelim! Bu parkların içinde en ünlüsü olan Esplanadi Parkı’nda yazları çoğu caz konseri ve moda defileleri de bu alanda düzenlenmektedir. Tatiliniz yaz aylarına denk geliyor ise bu festivallere ve gösterilere katılmanızı mutlaka öneririz.

5-Vapriikki Müzesi

Burayı tek bir müze olarak düşünmek hata olur. İçerisinde birçok farklı kategorili müzeyi barındıran bir kompleks Vapriikki’yi görmeden asla dönmeyin! İçerisinde sanatın farklı dallarına ilişkin biroldukça eserini sergiler halinde bulacak ve bunları yakından tanımaya fırsat bulacaksınız. Zamanla bu sergilere yenisini ilave ederek kendini geliştiren bir yapıveya sahiptir.

6-Tampere Katedrali

Fin mimarisinden örnekler sunan bu katedral, 2000 kişilik oturma alanına da sahip olmaktadır. Dini ayinlere ve toplantılara açık olan bu katedral bazı konserlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir