Gezmeniz Gereken Ülkeler

Gezmeniz Gereken Ülkeler

Avrupa’da görülmesi gereken yerlerin başlangıcında İtalya, İspanya, Fransa ve Hollanda geliyor. Öncelikle tarih süresince birbirinden farklı bir çok döneme tanıklık etmiş her toplum gibi geçmişi koruyarak günümüze kadar ulaştırdıkları yapılar son derece dikkat çekici. Mimari anlayışın toplum yaşantısıyla kurduğu bağ o ülke hakkında çok fazla bilgiyi içinde barındırır. Bu nedenle herhangi bir ülkeye gittiğimizde en önce o ülkenin önemli yapılarına göz atarız. Ancak tarihin tozlu sayfalarında kalan pek çok ilginç data o ülkeyi tanımamızda da etkin bir rol oynar. Bugüne kadar bu ülkelere gitmemiş olabilirsiniz sadece pek çok şey duyduğunuza inanırım. Bakalım sizler için derlediğim bu değişik bilgiler içinde bilmedikleriniz var mı?

İlginçlikler Ülkesi İtalya

Pizzanın doğduğu yer olarak hafızalara kazınan İtalya’yı birbirinden değişik özellikleriyle keşfetmeye hazır mısınız?

İtalya maksimum Unesco Dünya Mirası alanına haiz ülkedir. Özellikle Roma dönemine ilişik eserlerin çokluğu dikkat çekicidir.

İtalya’da kuzeyliler ve güneyliler birbirlerinden hiç hoşlanmıyorlar. Bundan dolayı devlet bireyin hangi şehirden olduğu anlaşılmasın diye plakalara harf koymak durumunda kalmış.

Siesta aslen İspanyollara özgü olarak bilinmektedir. Sadece bu durum hem de İtalyanlar için de geçerlidir. Bundan dolayı gün süresince pek çok restoran ve kafe kapalıdır.

İtalya’nın pek çok şehrinde bulunan ve zarif işlemeleriyle dikkat çeken zamanı çeşmelerden kolaylıkla su içilebilmektedir.

Yazının başında söz ettiğim benzer biçimde İtalya’nın pizzanın anavatanı olmasının nedeni ise ilk defa pizzanın 1889’da Kraliçe Margherita için Napoli’de yapılmış olmasıdır.

Yemekten derhal sonra faturanızı ödemek istediğinizde sizi ufak bir sürpriz bekliyor olabilir. Yalnızca İtalya’da yemeğe ek olarak koperto adında olan bir ücret ödenmektedir. Yani masanızda bulunan tuz,biber ve peçete üçlüsü için ödeme yapmanız gerekiyor.

İtalya dünyanın en ufak iki devletine San Marino ve Vatikan’a ev sahipliği yapmaktadır.

İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Siena, dünya üzerinde değişikliğe uğramamış tek şehir olarak kabul edilmektedir.

İlk kemanın icat edildiği, ilk bale gösterisinin yapıldığı İtalya, Avrupa’nın sanatla iç içe geçmiş ülkelerinden biridir. Ülkenin hemen her köşesi benzersiz sanat eserleriyle çevrilidir.

İtalya’nın ünlü Aşk Çeşmesi’nde dilek dilemenin insanlara uğur getirdiğine ve dileklerin gerçekleşeceğine inanılmaktadır.

İtalya günümüzde hala aktif olan Vezüv,Pompei ve Etna yanardağlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Roma, Portofino veya Napoli hiç farketmez, İtalya’nın hemen her şehri eşsiz manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Bu baş döndürücü ülkede gününüzün nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir