Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Alaçatı'da Gezilecek Yerler

İzmir’e bağlı bir belde olan Alaçatı’nın bu kadar ünlenmesi ve keşfedilmesi 1900’lü yıllarda bölgeye gelen sörfçülerin rüzgarına kapılmasından ileri gelmektedir. Yılın 330 günü rüzgarlı olan bölge bu keşiften sonrasında begonyası ve beyaz badanalı mavi ahşap panjurlu evleriyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmakta. Gittiğinizde hangi sokaklarını gezip nerelerde yemek yemeniz gerektiğiyse yazımızın devamında saklı!

1-Alaçatı Yel Değirmenleri

yılın ortalama 330 gününü rüzgarlı geçiren Alaçatı’da 500 ile 1000 yılları içinde yapılmış devrin teknoloji harikası olan dev yel değirmenlerini görmeden geçmemelisiniz. Beledi’nin aslına çok yakın şekilde restore ettiği bazılarına ise hiç müdahale edilmeyen değirmenlerin 12 beyaz sütunlu olanı fazlaca ilgi çekici bir görüntüye haiz. Tepede bulunan değirmenlerin yanında gün batımı kahvenizi yudumlamak isterseniz yada en güzel fotoğraflarını arşivlemek isterseniz Yel Değirmenleri mükemmel bir seçim olacak.

2-Alaçatı Evleri

Tarihinde Rumları barındırmış olmasının verdiği taş ev görüntüsüyle sizleri karşılayacak olan Alaçatı, her yanından sarkan mor, pembe begonyalarıyla da ünlüdür. Arnavut kaldırımlı dar sokak aralarında fotoğraf çekmekten yürüyemezken bazı taş evlerin butik otel olarak kullanıldığını da göreceksiniz. Bu mekanlarda konaklamak zamanı kültürü yakından hissetmenize sebep olacağı benzer biçimde ısı yalıtımı ve dayanıklılık mevzusunda fazlaca iyi olan özel bir taş sayesinde yapılmış evlerin nasıl günümüze kadar geldiğini de anlamış olacaksınız. Sokakların her yanında açılmış olan çiçekleri izlerken rüzgarın yüzünüzü tatlı tatlı okşaması mükemmel tatilinizi daha da kusursuzlaştıracak. Fotoğraf tutkusu olanlar altın değerinde sokaklara haiz bulunduğunu da hatırlatmamıza gerek yok sanırım.

3-Kemalpaşa Caddesi

arkadaşlarınızın fotoğraflarında gördüğünüz kalabalık sokak ve mekanlardan dolup taşan insanoğlu Alaçatı’nın namıyla ün salmış Kemalpaşa Caddesine ait! Yerli ve yabancı turiste birçok farklı alternatif sunan bu caddede yemyeşil ağaçların mavi cam kenarlarıyla birleşimini görürken, markalaşmış mekanlarda oturup leziz Ege yeklerinin hazzına da bakabileceksiniz. Mavi ve beyaz tahta masaların uyumu Arnavut kaldırımlarıyla birleştiğinde Türkiye’de değil bambaşka bir coğrafyadaymış şeklinde hissedeceksiniz. Mavi pötikareli kumaşların masalarınıza serilip en güzel servislerin açılacağı mekanlarda keyifli sohbetler edebilirsiniz.

4- Alaçatı Port

Tatilinizi daha da mükemmelleştirmek ve denizin eşsiz maviliğiyle iç içe olmak için harika mekanlardan biri olan Alaçatı Port misafirlerine sosyalleşmek için birden çok alan sunduğu gibi eğlencenin hız kesmediği dinamik gece hayatını da beraberinde getiriyor. Dönemin popüler gece kulüplerini bünyesinde barındıran marinadaki zarif yatların denizle birleştiği görseli izlemenin huzuru iş yorgunluğunuzu alıp götürürken kokteyl menüleri de damaklarınızı şenlendirecek cinsten olacak.

5-Hacı Memiş Sokağı

Alaçatı sokakları yazın oldukca kalabalık ve farklı yüzleri bünyesinde barındıran atmosfere haiz oluyor. Doğal olarak her sokak renkli olduğu benzer biçimde Hacı Memiş Sokağı da renkli fakat ötekilerden daha nezih bir havayla sizleri kucaklıyor. Sakinlikte ruhunu dinlendirmek için nokta atışı olacak bu sokakta keyifle oturup arkadaşlarınızla hatıralarınıza bir yenisini ekleyeceksiniz.

6- Alaçatı Pazarı

Alaçatı dendiğinde gece yaşamı, yiyecek mekanları, kumrusu, boyozu oldukça iştah açıcı hayaller oluştururken Ege’de olduğunuzu ve bu coğrafyanın yeşilinde kendini kaybedecek kadar bolca çeşit bulunduğunu bilmek yararınıza olacaktır. Alaçatı pazarında organik ve mis kokulu yeşilleri bulacağınız şeklinde damla sakızının has kokusunu da içinize çekeceksiniz. Enginar ve öteki türevleri Pazar çantanızda hemen yerini alacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir